Uczniowie naszego Ośrodka, którzy zamieszkują na stałe poza Ciechanowem, mają możliwość całodobowego pobytu w placówce w dniach nauki szkolnej. Wychowankowie mają do dyspozycji nowoczesną bazę lokalową, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażoną w windy, toalety, aneksy mieszkalne z łazienką, pracownie tematyczne. Podopieczni mają zapewnione codzienne wyżywienie w stołówce z możliwością dofinansowania przez gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Całodobowy pobyt dla wychowanków jest bezpłatny

Wyspecjalizowana kadra pedagogów stwarza życzliwą atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi i szeroko rozumianemu rozwojowi dzieci. Oprócz typowych zajęć, mających na celu uzupełnianie braków w nauce, uspołecznienie i przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w życiu dorosłym, wychowankowie mogą realizować własne marzenia, doskonalić swoje zdolności i rozwijać talenty. Dla grup wychowawczych przygotowana jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, którą realizują prężnie działające sekcje zainteresowań:
akwarystyczna, sportowa, artystyczna, informatyczna oraz samorząd wychowanków.

Dzięki sekcji akwarystycznej nasi wychowankowie odkrywają tajniki i uroki świata akwarystycznego, poszerzają swoją wiedzę o rybach akwariowych i ich warunkach życia.

Sekcja sportowa promuje aktywny styl życia oparty na ruchu. Wychowankowie podczas zajęć sportowych ćwiczą elementy różnych dyscyplin sportowych, korzystają z siłowni, sali gimnastycznej, wielofunkcyjnego boiska, placu zabaw oraz miejskiego basenu i lodowiska.

Rozwijaniem zainteresowań artystycznych wychowanków, pobudzaniem ich wyobraźni i wyzwalaniem inicjatywy twórczej zajmuje się sekcja artystyczna. Dzięki niej dzieci uczestniczą w wystawach malarskich, projektach muzycznych, spotkaniach literackich, warsztatach plastycznych i tanecznych. Promują swoją twórczość w placówce, środowisku lokalnym, regionie.
Sekcja informatyczna stara się rozwijać u wychowanków umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym, wyboru gier komputerowych oraz bezpiecznego korzystania z Internetu.

Samorząd reprezentuje wszystkich wychowanków, dba o dobre imię Ośrodka, rozwija demokratyczne formy współżycia, współdziałania i wzajemnego wspierania się. Mobilizuje do pracy na rzecz grupy, Ośrodka, środowiska naturalnego.
Naszym celem jest stwarzanie wychowankom jak najlepszych warunków do mieszkania, nauki, pracy i odpoczynku, aby każda osoba czuła się tu, jak w domu – bezpiecznie i swobodnie.